Zhoršuje se vám vidění za šera?
Pokud máte problémy s viděním v noci, nejste sami. Ve skutečnosti miliony lidí mají zhoršené vidění v noci nebo za šera. Toto je označováno jako šeroslepota nebo nyktalopie. Pokud jste si všimli, že se vaše noční vidění zhoršuje, může to být známka základních zdravotních stavů, o kterých byste měli vědět.
Příznaky mohou být:
– Při slabém osvětlení se vidění jeví zakalené nebo rozmazané
– Problémy s přechodem ze světlého do tmavého prostředí
– Obtížná jízda v noci
– Ostré oslnění kolem světelných zdrojů
– Citlivost na světlo
Co může zhoršit noční vidění?
Nedostatek vitaminu A
Vitamin A, také známý jako retinol, je živina, která hraje zásadní roli ve funkci vaší sítnice. Sítnice se nachází v zadní části oka a je zodpovědná za zpracování obrazu. Bez dostatku vitamínu A ve vašem těle nemůže sítnice fungovat tak dobře, jak by měla. Nedostatek vitaminu A je často příčinou diety nebo základních zdravotních problémů. Naštěstí je spousta potravin bohatých na vitamín A, jako je kapusta, mořské řasy, mrkev, rybí tuk, mléčné výrobky a mnoho dalšího.
Přestože začlenění potravin bohatých na vitamín A do vaší stravy je skvělý způsob, jak podpořit dlouhověkost zdraví vašich očí, měli byste vždy informovat svého očního lékaře, pokud zaznamenáte jakékoli změny ve vašem zraku.
Nedostatek zinku
Zinek je základní živinou pro zdraví očí a funkci sítnice. Tento důležitý minerál může dokonce pomoci předcházet onemocněním očí, jako je makulární degenerace. Když však vaše tělo nedostává dostatek zinku, může to způsobit problémy se zrakem, jako je šeroslepost.
Skvělý způsob, jak přirozeně zvýšit příjem zinku, je prostřednictvím stravy. Maso, korýši, mléčné výrobky, vejce a luštěniny jsou vynikajícími zdroji zinku.
Věk a presbyopie
Jak stárneme, naše oči procházejí změnami, které mohou ovlivnit náš zrak. Toto přirozené zhoršení se nazývá presbyopie. Během stárnutí se zorničky mohou začít méně rozšiřovat ve slabě osvětleném prostředí. To ztěžuje pronikání světla do oka, když je tma.
Rohovka také může být méně jasná, což může způsobit, že jasná světla vytvoří odlesky, když je venku tma. Oba tyto účinky mohou negativně ovlivnit noční vidění.
Krátkozrakost
Krátkozrakost, nazývaná také myopie, je stav způsobený refrakční vadou oka. Krátkozrakost způsobuje, že vzdálené objekty vypadají rozmazaně a v některých závažných případech může také způsobit problémy se zrakem při slabém osvětlení.
Předpis brýlí nebo kontaktních čoček je skvělou možností léčby pro krátkozraké pacienty, případně účinná je operace.
Nadměrné vystavení slunci
Trávení hodně času na slunci bez ochrany očí může vést k dočasné ztrátě nočního vidění, která obvykle vymizí do 2-3 dnů. Pokud však příznaky přetrvávají, určitě navštivte očního lékaře.
Šedý zákal
Špatné noční vidění je velmi častým příznakem šedého zákalu, což je generativní oční onemocnění, ke kterému dochází, když se proteiny v oku shlukují a zakalí čočku. Mnoho pacientů s šedým zákalem má potíže s viděním v noci kvůli zakalení, které tento stav způsobuje. Naštěstí může operace šedého zákalu trvale odstranit šedý zákal a zcela obnovit váš zrak.
Glaukom
Častým příznakem glaukomu je noční slepota. Glaukom je způsoben poškozením zrakového nervu v důsledku nahromadění tlaku v oku. Toto poškození může vést ke ztrátě zraku, díky čemuž je glaukom jednou z hlavních příčin slepoty.
Diabetická retinopatie
Diabetická retinopatie je oční onemocnění způsobené vysokými hladinami krevního cukru, které poškozují krevní cévy ve vaší sítnici, což má za následek změny vidění, jako je šeroslepost. Bohužel v mnoha případech ke změnám zraku dochází až tehdy, když nemoc postoupila do těžkých stadií.
Včasná diagnostika a léčba diabetické retinopatie jsou zásadní pro snížení rizika ztráty zraku. Pokud máte cukrovku nebo máte cukrovku v anamnéze ve vaší rodině, je důležité absolvovat každoroční komplexní oční vyšetření.
Makulární degenerace
Věkem podmíněná makulární degenerace, je oční porucha způsobená poškozením centrální části sítnice známé jako makula. To způsobuje ztrátu zraku ve středu oka. V některých případech je špatné noční vidění častým příznakem makulární degenerace.
Retinitis Pigmentosa
Retinitis pigmentosa (RP) je vzácné genetické onemocnění, které vede ke ztrátě zraku. Tato porucha způsobuje, že buňky sítnice časem degenerují, což může nakonec způsobit slepotu. Jedním z prvních příznaků RP je špatné noční vidění nebo potíže s přizpůsobením se slabému osvětlení.
Diagnostika a léčba ztráty nočního vidění
Změny ve vašem nočním vidění mohou být způsobeny řadou věcí, včetně různých degenerativních očních onemocnění. K identifikaci potenciálních základních příčin špatného nočního vidění a určení nejlepší možnosti léčby stačí jednoduché oční vyšetření, proto byste měli vždy vyhledat svého očního lékaře.