6 způsobů, jak v zimě chránit oči

Obecně je známo, že by se oči měly chránit v létě, ale věděli jste, že byste si měli chránit oči i v zimě?

Přinášíme 6 jednoduchých tipů, jak chránit váš zrak přes chladné období.

1. Noste sluneční brýle UV-A nebo UV-B, a to i v zatažených zimních dnech

Škodlivé vysokoenergetické ultrafialové (UV) paprsky mohou pronikat skrz mraky, a to i v těch nejkratších a nejoblačnějších dnech zimy. Navíc světlo odrážející se od sněhu může být výrazně jasnější než světlo odražené vodou. Ve skutečnosti sníh odráží asi 80 procent světla, které na něj dopadá, zatímco voda odráží jen až 65 procent slunečního světla.

V nejhorším případě může sluneční záře od sněhu popálit nechráněné oči a způsobit sněžnou slepotu, bolestivý stav, který vede k citlivosti na světlo. Vystavení se slunečnímu záření může také způsobit pocit, že máte v očích písek. Příznaky sněžné slepoty mohou trvat až týden.

2. Noste klobouk

Noste klobouk se širokou krempou, aby se UV paprsky nedostaly do vašeho obličeje a do očí.

3. Používejte ochranu očí

K poranění očí dochází i v zimě. Chraňte své oči před zraněním při odhrnování sněhu, umisťování sezónních dekorací na dům nebo při zimních pracích na zahradě.

4. Udržujte oči vlhké pomocí očních kapek

Suchý venkovní vzduch, teplo z trouby nebo ohně, vítr a cirkulující vnitřní vzduch mohou vysušit vaše slzy a způsobit suché, svědivé oči. To může být obzvláště nepříjemné, pokud již trpíte suchým okem, chronickým stavem, při kterém vaše tělo neprodukuje dostatek přirozených slz, které by vaše oči lubrikovaly. Používejte umělé slzy nebo jiné oční kapky, abyste udrželi oči vlhké. Vychylujte vzduch vyfukovaný z otvorů trouby; použijte zvlhčovač, abyste dostali vlhkost do vzduchu v místnosti.

5. Dodržujte správnou hygienu

Zánět spojivek, známá také jako konjunktivitida, je častější v zimě. Stejně jako nachlazení je zánět spojivek nakažlivá nemoc, která šíří virus nebo bakterie z člověka na člověka. Tento stav se šíří kontaktem, takže místa, jako jsou tlačítka výtahu a kliky dveří, mohou obsahovat bakterie nebo virus. Konjunktivitida se může dokonce rozšířit z jednoho oka do druhého.

Abyste ochránili své oči před zvýšeným rizikem začervenalých očí v zimě, často si myjte ruce a nedotýkejte se očí. Pokud si všimnete, že vaše oči zčervenaly, domluvte si schůzku se svým očním lékařem na kontrolu.

6. Navštivte svého optometristu Chraňte své oči tím, že si domluvíte schůzku s optometristou, který může otestovat váš zrak, diagnostikovat problémy se zrakem, poskytnout léčbu některých očních onemocnění a zvládnout změny zraku. Váš optometrista může diagnostikovat oční problémy související se zimou, jako je například suchost a konjunktivitida, a poskytnout léčbu mnoha očních stavů spojených se zimou. Váš optometrista může také provádět preventivní screening, který včas odhalí problémy se zrakem, zatímco oční onemocnění jsou na léčbu nejcitlivější.