Každé oko jiné. Oční unikát – heterochromii mají pouze 2 % populace
Člověk, který na vás kouká s jednou oční duhovkou modrou a druhou hnědou, nás přitahuje jako magnet. Jedná se o velký unikát, heterochomii neboli různobarevnost duhovek. Mohou se jím pyšnit pouze 2 % populace. Proč vlastně vznikla? A má ji někdo ze slavných osobností?
Jak heterochromie vzniká?
Jedná se o různobarevnost duhovek, která je způsobena přebytkem anebo naopak nedostatkem pigmentu melaninu. Rozlišujeme 2 typy oční heterochromie.
První případ se nazývá Heterochromie iridis, která znamená odstínovou odlišnost obsaženou v o obou duhovkách. Tzn. Jedna duhovka obsahuje dvě barvy.
Ještě více vzácná je druhá varianta Heterochromie iridium při které má každá duhovka naprosto jinou barvu.
Různobarevné duhovky mohou být následkem nemoci anebo zranění
Oční heterochromie nemusí mít pouze genetický původ, ale může se objevit i v průběhu života a to například následkem poranění nebo nemoci. Ve výjimečných případech ji mohou podpořit některé léky.
Tato abnormalita nijak neovlivňuje zdraví člověka.
Jaké celebrity můžete s oční heterochromií vidět?
Částečnou heterochromii (heterochromie iridis) má například herec Christopher Walken nebo herečka Idina Menzel a Olivia Wilde. Jejich vnitřní část duhovky má odlišnou barvu než její vnější část.
Úplná oční heterochromie, tzn. Duhovky dvou různých barev jsou typické pro herečky Miu Kunis, Kate Bosworth a Jane Seymour nebo pro herce Joshe Hendersona.
Různě barevné duhovky měl také zpěvák David Bowie, který k oční heterochromii přišel v mládí po rvačce. Každé oko jiné měl také makedonský vojevůdce Alexandr Veliký.
Odlišná barva duhovek je častá také u zvířat.
Vrozená oční heterochromie je velmi častá u domáchích a hospodářských zvířat. Různobarevné oční duhovky můžeme vidět u některých plemen koček a psů (například sibiřský husky a australský ovčák), koní anebo skotu. U těchto šlechtěných zvířat vzniká zejména z důvodu nedostatku genetické rozmanitosti.