Co o vás prozradí vaše oči?

Oči o každém z nás mohou prozradit mnohé, včetně nálady, pocitů a dokonce i emocí. Pouhým pohledem do očí můžete pocítit přívětivost a náklonost stejně jako chlad a odpudivost. Jsou oknem do duše člověka.
Duhovka naše originální individualita
Duhovka je část oka, která vytváří barvu, a je to první, co většina lidí přitahuje. Duhovka je zodpovědná za kontrolu průměru a velikosti zornice. Funguje to podobně jako clona fotoaparátu, reguluje úroveň osvětlení a pomáhá nám zaostřit.
Barva duhovky se liší a je jedním z rysů, které nám dává náš individuální vzhled. V dávných dobách byla předpověď osudu a budoucnosti založena na jedinečných vlastnostech duhovky.
Duhovka má pětkrát více unikátních vlastností než otisk prstu
Již v 50. letech 20. století vědci a zdravotníci navrhovali, aby se vlastnosti duhovky mohly používat pro účely identifikace. Avšak až mnohem později byl vyvinut systém pro rozpoznávání a katalogizaci těchto identifikačních bodů.
Je nepopíratelné, že naše otisky prstů jsou jedinečné, ale jedinečnost duhovky je ve srovnání s nimi mnohem větší. Duhovka obsahuje přibližně 250 různých vlastností, které určují identitu člověka, což je pětkrát více než otisk prstu.
Chybovost identifikace duhovky je asi jedna ku milionu – ještě méně, když ji porovnáte s jiným biometrickým skenováním, jako je otisky prstů nebo rozpoznávání obličeje. Kvůli malým vyvýšením a prohlubním v duhovce jsou falešné negativy asi 10krát méně časté při skenování duhovky, než při rozpoznávání obličeje.
Dokonce i jednovaječná dvojčata se stejnou DNA nemají stejné vlastnosti duhovky nebo stejné otisky prstů.
Barva očí
Barva očí je určena množstvím melaninu nebo pigmentu v tkáni duhovky. Více melaninu znamená tmavší oči a méně melaninu znamená světlejší oči. Zelená duhovka má například modrou a trochu žluté, zatímco hnědá duhovka obsahuje většinou hnědou. Hnědé oči mají nejvíce melaninu, zelené oči méně a modré oči nemají žádný.
Hnědé oči jsou nejběžnější barvou očí na světě, více než 55 % světové populace má hnědé oči.
Lískové oči mají vyšší koncentraci melaninu kolem okraje oka, což může mít za následek vícebarevný vzhled, který se liší od měděné po zelenou. Asi 5 % až 8 % světové populace má oříškově zbarvené oči.
Zelená barva očí je nejvzácnější barvou na světě, odhaduje se na pouhá 2 %.
Přibližně 8 % světové populace má modré oči a mají společného předka se všemi ostatními modrookými lidmi na světě.
Stříbrné barvy očí spolu s šedou a černou jsou také poměrně vzácné.