Zelený zákal (glaukom)

Lidské oko má přirozenou hodnotu nitroočního tlaku, což je jev, který napomáhá dobrému vidění a oko je díky němu chráněno před deformací víčky a svaly. Pokud tento tlak vinou nesprávného odtoku nitrooční tekutiny vzroste a dlouho zůstává tato změna bez povšimnutí, může se u pacienta rozvinout zelený zákal, glaukom. 

V důsledku zvýšeného tlaku může docházet k progresivnímu odumírání zrakového nervu. Největší problém zákalu je fakt, že nebolí a dlouho se může rozvíjet nepozorovaně. Nezapomínejte tedy na pravidelné návštěvy u lékaře, který dokáže problém včas odhalit. Pokud zákal propukne naplno, postiženého trápí bolesti hlavy, fotofobie, nevolnosti, zarudnutí spojivek a dochází ke ztrátě periferního vidění.

Velkou roli hrají u rozvoje glaukomu genetické predispozice. Ohroženy jsou osoby nad 65 let, diabetici a lidé trpící hypertenzí. Glaukom dlouhodobě figuruje jako jedna z nejzávažnějších diagnóz v oftalmologii a jeho výskyt stoupá s věkem.

Při včasném odhalení zákalu je možná léčba kapkami, u závažnějších forem bývá doporučena operace. Nebezpečí tohoto zákalu je v tom, že změny v očích jsou v tomto případě nevratné a jen včasné odhalení a léčba dokáží zabránit trvalému poškození.

V případě, že spadáte do rizikové skupiny, pravidelně navštěvujte očního lékaře. Nebyla prokázána účinnost žádného potravinového doplňku.