Šedý zákal (katarakta)
Jednou z částí oka je i čočka. Její základní funkcí je akomodace, schopnost zaostřovat na předměty blízko i daleko. Čočka stárne společně s okem a šedý zákal je onemocnění, jehož průběh je charakteristický bílým zákalem. Ten vzniká změnami ve složení organických látek běžně se vyskytujících v oku. Postižený bývá citlivější na světlo, mohou narůstat dioptrie krátkozrakosti, barvy ztrácí jas a vzdálené předměty se zdvojují.
Vinou přirozeného stárnutí oka můžeme nalézt tzv. senilní kataraktu až u 70 % obyvatel nad 75 let. Sekundární katarakta se může rozvinout u diabetiků, kuřáků, obézních lidí nebo pacientů dlouhodobě užívající různé léky, nejčastěji to bývají kortikosteroidy. Svou roli může sehrát i poranění oka, úderem či chemikálií, v tom případě mluvíme o traumatické kataraktě.
Náprava probíhá pouze operativně výměnou zakalené čočky za umělou, i ambulantně.
Nástup katarakty můžete oddálit nošením slunečních brýlí s kvalitním UV filtrem a vyváženou stravou bohatou na důležité antioxidanty, nekouřit a vyvarovat se přejídání. Obezita může být zásadním spouštěčem různých onemocnění oka. Pokud jste riziková skupina, určitě nezanedbávejte pravidelné kontroly u očního lékaře. Můžete zpomalit případný nástup onemocnění, bohužel mu však nelze zcela předejít.